28.

Čvn / 2023

Zpět

Zeptali jsme se Ferdinanda Lefflera, zakladatele Atelieru Flera

Co nejvíc charakterizuje zeleň Barrandez-Vous?

Harmonie, přirozenost a proměnlivost. Snažili jsme se vytvořit příjemný uživatelský zelený koncept pro obyvatele všech věkových kategorií. Od společného veřejného prostranství a relaxačních zón až po soukromí vlastních zahrad a teras. Zvolili jsme skladbu tisíce rostlin a stromů, která se bude v každém ročním období přirozeně proměňovat a v čase doplňovat a růst. Důležité je i použití větších stromů, které prostor opět zútulní. Včetně těch s vícekmeny, které zase vytvoří velkou zelenou hmotu.

Jaké venkovní prvky a materiály jste chtěli do projektu dostat?

Především přírodní. Kámen a dřevo. Baví nás rozdíl a proměna při stárnutí materiálů, dřevo stárne krásně a kámen jej přirozeně doplní. Rádi používáme do zahrad mlatové cesty. Jde o nenápadný materiál, tak aby nebylo přecestičkováno. Mlaty a dřevěné nášlapy zahrady zútulní. Naším záměrem bylo vyvážit sídlištní atmosféru přírodními materiály v kultivované formě tak, aby vše mělo svou strukturu a hezký design. Například použité kameny, na kterých se dá i sedět, nejsou tedy jen na hraní pro děti a v novém amfiteátru se stávají jedním z nejoblíbenějších míst.

Zařadili jste do projektu i nějakou novinku?

Není běžné, aby se v developerských projektech používaly jedlé rostliny. Použili jsme tady koncept smíšené zahrady, takže kdokoli půjde kolem si může úrodu utrhnout, například jablko nebo lesní ovoce. A když se tak nestane, zůstanou plody jako potrava pro ptáky. O to víc tady bude života a radosti, která do zeleně patří.