26.
Zajímá Vás více? Zeptali jsme se architektů.
Čím Vás oslovil právě projekt Barrandez-Vous?
u-c architects: Byli bychom neradi, aby to vyznělo jako klišé, ale ke každému projektu přistupujeme jako k nové výzvě. Vždy se do navrhování pouštíme s maximálním nasazením, handicapy zadání, nebo třeba lokality se snažíme využít v prospěch návrhu. Investorovo zadání nás bavilo, třeba už tím, že měl vymyšlený hravý název. Slovní hříčku, která propojuje lokalitu s příběhem – Barrandov a Randez-vous (randevú – milostná schůzka). Tento jejich přístup je nám blízký a v něm si hodně rozumíme. Což je pak, doufáme, vidět v naší architektuře.
V čem je projekt jiný než vaše předchozí/ostatní rezidenční projekty?
u-c architects: Středem řešených pozemků se vine pomyslná stuha, která musí být dle územního plánu využita pro zeleň. Což zásadně ovlivnilo naše přemýšlení a samotné tvarování hmot domů. Neřešili jsme tedy jen standardní otázky oslunění, osvětlení, hluku, výhledů a podobně, ale museli jsme šikovně pracovat i s tímto stavem. Proto jsme si řekli, že místo kličkování zelený pás vtáhneme co nejvíce do projektu a vytvoříme z něj benefit pro budoucí obyvatele.
Jak znělo zadání od klienta? Měl přesnou představu nebo jste měli volnou ruku?
u-c architects: Zadání bylo hodně volné. Nešlo o klasické definování kalkulačkou spočítaných potřebných metrů čtverečních, jako spíš o hledání poutavého příběhu. Taky proto se klientovi v soutěži sešli opravdu rozdílné přístupy a oni si mohli vybrat ten návrh, který je nejvíce oslovil.
Do jaké míry ve Vašem návrhu hrála roli blízkost slavných filmových ateliérů? Nebo jste se spíš snažili najít adekvátní architektonickou odpověď na hustou zástavbu nedalekého sídliště?
u-c architects:S blízkostí slavných ateliérů a filmu jako takového jsme si hráli, bavili se tím. Stejně jako paleontologem panem Barrandem. Nicméně určitě bychom nechtěli říkat, že to nějak ovlivnilo náš architektonický návrh. Snažíme se dát našim domům příběh, myšlenku, jedinečnost. Nejvýše ale stavíme funkčnost a pocity obyvatelů, kterým v ovlivníme jejich budoucí životy. Stejný důraz klademe jak na prostředí, ve kterém se budou pohybovat, tak na vnitřní prostory. Vytvořili jsme tedy celkový koncept od venkovních prostor provázaných s architekturou domů, až po interiéry společných prostor i jednotlivých bytů. O venkovních prostorech jsme si hodně povídali kromě klientů i s lidmi z ateliéru Flera, kteří vše posunuli ještě dál a precizně navrhli.
Jak byste popsali váš výchozí návrh z hlediska jeho konceptu? Kdo a proč rozhodl o tom, že jej budou tvořit dva objekty s mírně „zvlněnou“ půdorysní stopou?
u-c architects:Oživili jsme myšlenku otevřeného vnitřního parku plného zeleně, který obklopuje tvarově uzavřenější obytná „améba“. Nechtěli jsme vytvořit nekonečně dlouhé fronty, kde se obyvatelé někdy špatně orientují. Dům jsme pak rozvlnili jak v půdorysné, tak výškové stopě. Tak, aby se architektura a zážitek, který poskytuje měnil a bylo zapamatovatelné, kde se člověk nachází. Zároveň jsme v parku chtěli vytvářet různé prostory, zákoutí, atmosféry, k čemuž takto rozehraná forma vybízí. Propojení s venkovní zelení na terénu i na střešních terasách je pro vnímání obyvatel jedinečné.
Jednou z dominant projektu je i řešení veřejného prostoru – v tomto případě zahradou, jejíž podobu navrhoval ateliér Flera. Do jaké míry jste na jeho podobě spolupracovali?
u-c architects:Ferdinand Leffler a jeho tým z ateliéru Flera jsou velmi vnímaví a kreativní. Na začátku každé spolupráce si nechají vysvětlit náš koncept, perfektně vnímají architekturu a standard, který jsme v daném případě s klientem nastavili. Mám vždy pocit, že velmi citlivě vstoupí, pochopí a harmonicky doplní námi započaté dílo.